Informujemy, że adopcje psów są bezpłatne!

Azyl dla Bezdomnych Psów prowadzony przez Gminę Miasta Dębica zlokalizowany jest przy ul. Wielopolskiej 207A w Dębicy na terenie "Brzozowego Rancza". Biuro Azylu zlokalizowane jest przy ulicy Ratuszowej 12 w Dębicy.

Azyl jest dostępny dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30.

 

Odbiór psa przez właściciela

Każdy dorosły pies, który trafia do Azylu podlega 15-dniowej kwarantannie (od dnia przyjęcia psa do Azylu), w trakcie, której zwierzę zostaje poddane obowiązkowym szczepieniom oraz obserwacji weterynaryjnej. Jest to również czas na zgłoszenie się właściciela.

Właściciel, który zgłosi się po swojego podopiecznego musi posiadać:

  • dokument tożsamości do okazania,
  • dokument potwierdzający własność psa, na przykład książeczkę zdrowia zwierzęcia.

Właściciel wskazany w książeczce zdrowia powinien zgłosić się osobiście po psa. Prosimy nie wpisywać jako właścicieli dzieci czy osób, które fizycznie nie opiekują się zwierzęciem. Jeżeli w ciągu 15 dni kwarantanny nie zgłosi się właściciel, pies może zostać adoptowany.

 

Do Azylu nie przyjmuje się psów od właścicieli. Osoby, które nie chcą zajmować się swoim psem, zobowiązane są do znalezienia nowego domu dla swojego zwierzaka na własną rękę. Nie ma również możliwości "zamiany" psa.

 

Zanim kupisz/adoptujesz/przygarniesz psa - zastanów się czy jesteś gotowy na wieloletni obowiązek związany z opieką nad zwierzęciem. Pies czy kot nie jest odpowiednim prezentem jeśli przyszły właściciel nie jest gotowy na taki obowiązek.

Azyl nie prowadzi "hotelowania psów".

 

Adopcja psa

Pies może zostać wydany do adopcji, jeżeli potencjalny właściciel spełnia następujące warunki:

  • Przyszły właściciel zobowiązuje się, że nie będzie przetrzymywał psa na łańcuchu, sznurku, lince, itp. Pies adoptowany z Azylu może mieszkać w budzie na ogrodzonym podwórku, kojcu lub mieszkaniu/domu. Jeżeli podczas wizyty po adopcyjnej okaże się, że właściciel przetrzymuje psa na uwięzi – spowoduje to natychmiastowe zerwanie umowy adopcyjnej.
  • Przyszły właściciel zobowiązuje się zarejestrować psa w gminie, której jest mieszkańcem.
  • Psy podczas pobytu w Azylu są szczepione przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym, jednak po adopcji nowy właściciel będzie musiał we własnym zakresie wykonywać kolejne szczepienia.
  • Nie wypuszczania psa w miejscach otwartych bez dozoru.
  • Nie trzymania psa w kojcu bez codziennych spacerów.

Przed adopcją wolontariusze uprawnieni przez Urząd Miejski w Dębicy odbędą wizytę w celu sprawdzenia przyszłych warunków do jakich ma trafić pies.

 

Procedura adopcyjna

Zainteresowani adopcją mają możliwość zgłoszenia się po 15 dniach od wyłapania psa. Nie prowadzimy rezerwacji psów!

Osoby zainteresowane adopcją psa powinny spełnić łącznie następujące warunki:

  1. zgłosić chęć adopcji psa osobiście lub telefonicznie w biurze ZUM (ul. Ratuszowa 12 Dębicy) oraz
  2. wypełnić czytelnie wniosek o adopcję psa w celu podania danych adresowych koniecznych do przeprowadzenia wizyty przedadopcyjnej (wnioski dostępne w biurze ZUM lub poniżej) oraz
  3. zapoznać się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Wypełniony wniosek oraz klauzulę informacyjną opatrzone czytelnymi podpisami należy złożyć w biurze ZUM. Dopuszczalne jest również pobranie zamieszczonych poniżej wzorów dokumentów i przesłanie skanów (po uprzednim wypełnieniu i podpisaniu) pocztą tradycyjną bądź elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Należy pamiętać, że procedura adopcyjna zostanie rozpoczęta od chwili otrzymania przez pracowników ZUM prawidłowo wypełnionego i podpisanego wniosku i klauzuli informacyjnej. Niezłożenie wniosku skutkuje brakiem możliwości adopcji psa.

Przed adopcją wolontariusze uprawnieni przez Urząd Miejski w Dębicy odbędą wizytę w celu sprawdzenia przyszłych warunków do jakich ma trafić pies. Ponadto, jeśli osoba chętna do adopcji nie wyrazi zgody na odbycie wizyty przed i po adopcyjnej, pies nie zostanie wydany do adopcji. Wizyta przed adopcyjna przeprowadzona z wynikiem pozytywnym oznacza możliwość adopcji psa. Po wizycie należy zgłosić się do Azylu celem zawarcia umowy adopcyjnej. (Wzór umowy - poniżej) Po dokonaniu formalności osoba adoptująca może odebrać psa.

Wzór wniosku o adopcję psa (format PDF, rozmiar 728kb)

Wzór klauzuli informacyjnej dotyczących przetwarzania danych osobowych (format PDF, rozmiar 497kb)

Wzór umowy adopcyjnej psa (format PDF, rozmiar 456kb)

 

Więcej informacji dostępnych w biurze Azylu dla Bezdomnych Psów w Dębicy przy ulicy Ratuszowej 12, bądź też pod nr tel. 14 681 64 86

 

Uwaga!

Informujemy, że od stycznia 2017 roku osoby adoptujące psy z Azylu są zwolnione z podatku od posiadania psa (na terenie miasta Dębica).

Uprzejmie informujemy, że nie odpowiadamy za treść ogłoszeń zamieszczanych na portalach ogłoszeniowych typu OLX oraz w mediach społecznościowych.